INFO: +420 734 125 750 | obec@vidce.cz
Dnes je 24. června 2024 a svátek má Jan 16°C | Zítra Ivan 24°C

O obci

Občanská vybavenost

Vidče leží 4 km jihozápadně od Rožnova pod Radhoštěm, mezi Moravskoslezskými Beskydami a Vsetínskými vrchy. Rozkládá se na ploše 1179 ha, krajinu tvoří většinou pastviny, v menší míře pak pole. Ke dni 1. 1. 2012 zde žilo 1682 obyvatel. Vidče se řadí k nejstarším obcím v regionu, první písmená zmínka o Vidčích je z roku 1310. Byla to převážně pasekářská obec s těžbou vápence a železné rudy, zejména v osmnáctém století. Obcí protéká potok Maretka, který se vlévá do řeky Bečvy. Údolím obce kolem potoka vede silnice spojující města Rožnov pod Radhoštěm a Valašské Meziříčí přes sousední obec Střítež nad Bečvou. V centru obce je také odbočka pro cestu do Valašské Bystřice. Vidče je dnes moderní valašská obec se základní školou, mateřskou školkouvíceúčelovým hřištěm se dvěma fotbalovými hřišti, novou moderní tělocvičnou, saunou a kvalitně vybavenou knihovnou. Obec má svou poštu a ordinaci obvodního lékaře pro seniory. K občanské vybavenosti patří vodovod, zajištění odvozu domovního odpadu, plynofikace obce, a v současné době dokončované odkanalizování obce. Pracovní příležitosti nachází obyvatelé obce v místních podnicích a službách, většina z nich však dojíždí za prací do nejbližších okolních měst.

Kultura v obci

Kulturní vyžití zajišťuje kulturní dům, v němž je umístěn i obecní úřad. V obci působí dětský národopisný soubor Valašenka, který byl založen již v roce 1953. Obec má dvě kulturní památky. První z nich je dřevěná zvonička, pocházející z 18. století, ve které je umístěn zvon z roku 1775. Byla několikrát renovována. Druhou památkou je kostel sv. Cyrila a Metoděje, který je hodnotnou ukázkou novogotické architektury. Kostel se výrazně uplatňuje jako dominanta obce. Byl vystavěn v letech 1908 – 1914 a byl vysvědcen roku 1920.

Znak a prapor obce

Vlajka Vidče. List tvoří tři svislé pruhy, modrý, červený a bílý. V modrém pruhu otevřená kniha a procesní patriarší kříž, oboje žluté, v horní části červeného pruhu zkřížené sekery, kosmá tesařská širočina, pod nimi v dolní části kosmo radlice hrotem k hornímu okraji listu a ostřím k žerdi, vše bílé. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

https://vidce-cz.hqv.cz/page/2/photos/nw2ryupe.jpeg

https://vidce-cz.hqv.cz/page/2/photos/jc9ai50k.jpeg

 

 


 

Sledujte nás i na sociálních sítích

Aplikace Digiregion