Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Odhalení sochy Valacha ve Vidči

  Odhalení sochy Valacha ve Vidči – Novinky.cz.pdf (352,2 KiB, 352 stažení)


  Ve Vidči na Valašsku žije 1678 obyvatel. Malebná podhorská obec, která se nachází čtyři kilometry od Rožnova pod Radhoštěm, se může pochlubit novou uměleckou dominantou.

Zasloužili se o ni sousedé Pavelkovi, Mičkalovi, Kubjátovi, Vičanovi, Petruželovi, Ondřejovi, Kramolišovi a Němcovi. Všichni bydlí v rodinných domcích v jedné ulici, kde ohrožoval elektrické vedení mohutný devadesátiletý modřín. Museli ho porazit.

„Můj syn Petr přišel s nápadem, abychom strom setli pár metrů nad zemí a nechali z něj vyřezat sochu,“ řekl Miloslav Pavelka. Tak se i stalo. Umělecké práce se ujal sochař a řezbář Martin Gaja z Hutiska-Solance a vyřezal sochu Valacha v životní velikosti. Odměnu v řádu několika tisíc korun dostal přímo od nadšenců z ulice, kteří sáhli do svých peněženek a práci sochaři zaplatili.

Slavnostní odhalení třímetrové dominanty se uskutečnilo v páteční podvečer 8. července 2011 za účasti místostarostky Vidče Mileny Dudové i místního pana faráře Karla Janečka, který Valacha posvětil. Byla to pěkná sousedská oslava, kde nechyběla příjemná lidová písnička doprovázená hudbou rodiny Bařinových, troška vínečka i slivovičky a hlavně veselá nálada.

Sdílet: